Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz.
Navzdory předsudkům jsou podzim, zima a předjaří vhodná období pro začátek pěstování hlívy.
Při zimním pěstování hlívy na dřevě je situace jednoduchá. Jde totiž v první řadě o přípravu na jaro. Ta vám může ušetřit až několik měsíců času. Těchto několik měsíců zimního růstu podhoubí často rozhoduje o tom, zda budete sklízet ještě v roce očkování nebo až napřesrok. Upozorňuji a vyzdvihuji, že v chladném období roku lze očkovat pouze polena, která můžete do jara uchovat v prostředí s teplotou nejméně 10°C a vyšší. Tedy nikoli pařezy s kořeny. Ty si naočkujete zhruba na konci dubna.
Jak tedy na to? Naočkujte dřevo jakoukoli metodou z Návodu pro pěstování hlívy. Naočkované dřevo pak uložte do igelitového pytle s troškou vody (cca půl litru) a zavažte, viz foto. Tento pytel umístěte do kotelny, teplejšího sklepa, prádelny... Zkrátka někam, kde bude do jara nejméně 10°C a kde bude podhoubí moci v klidu růst. Pytel jednou za 14 dní rozvažte, hodinu nechte vyvětrat, případně doplňte vodu.


Havní výhodou zimního očkování je skutečnost, že získáte časový náskok. Zatímco jarní pěstitelé budou koncem dubna a začátkem května teprve objednávat sadbu a očkovat, zimní pěstitelé už budou rovnou ukládat do zeminy špalky prorostlé podhoubím. A to má smysl!
Kdo je technický typ a dává raději přednost tabulkám, veškeré údaje vyčte z Harmonogramu očkování a přezimování hlívy.
Metoda na slámě a dřevních štěpkách je celoroční a budete postupovat podle Návodu pro pěstování hlívy na slámě. Jen je nutné dodržovat teplotní režim. Tj. ve fázi růstu podhoubí zajistěte zhruba na dva měsíce teplotu alespoň 20°C. Toho lze nejlépe dosáhnout umístěním naočkovaného pytle se slámou např. v kotelně. Po dvou měsících mějte vymyšlené a připravené prostředí s teplotou cca 10°C a rozptýleným světlem. Toho zkušení pěstitelé docilují přemístěním prorostlého pytle např. na studenou chodbu. Nic víc, nic méně. Budete-li mít promyšlené možnosti změny teplot (teplo pro růst podhoubí a odpočinek mezi sklizněmi a chladno pro tvorbu plodnic), můžete pěstovat a sklízet hlívu celoročně.