Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz 

Pěstování jedlých dřevokazných hub jako je hlíva ústřičná, shii-take, šupinovka, ucho jidášovo atd. je v podstatě jednoduchá rovnice, tzv. Šavelkova hlívová rovnice

kvalitní sadba + zdravé listnaté dřevo + vlhkost zdola + stín shora + čas = pěstební úspěch  

 

Dřevo, vlhkost, stín a čas si zajistíte sami. Lidé však často nerozumí základnímu vztahu mezi podhoubím a jeho nosičem (dřevěným očkovacím kolíčkem) a tak si v tomto článku si napíšeme o tom jak vlastně taková kolíčková sadba hlívy funguje.

Chcete-li pěstovat jedlé dřevokazné houby, musíte dostat do dřeva podhoubí. Podhoubí je vlastní tělo houby, které dřevo rozkládá a získává tak živiny potřebné ke svému životu a k tvorbě vytoužených plodnic.

Moderní a snadná metoda jak "dostat podhoubí do dřeva" je použití očkovacích kolíčků. Tato metoda k nám přišla z USA a je tam velmi populární (anglicky se taková sadba jmenuje mushroom dowels nebo mushroom plugs). Stojí za povšimnutí, že v zahraničí se neprodávají tak malá balení jako u nás (20 nebo dokonce jen 16 ks). Nejmenší americké balení čítá obvykle 100 ks. Proč tento rozdíl? Vysvětlím dále.

 

Jak vlastně kolíčková houbová sadba funguje? 

Kolíčková sadba hlívy je v malém měřítku naprosto totéž co pěstování na špalku či pařezu. Kolíček poskytuje pro podhoubí živiny, vláhu a životní prostor. Já (tj. výrobce sadby) v laboratorních podmínkách naočkuji podhoubím speciálně připravené a sterilované bukové kolíčky. To je ta nejfajnovější a nejobtížnější část výroby. Více o výrobě kolíčků v samostatném článku. Pak je na několik týdnů až měsíců vložím do inkubátoru se stabilní teplotou a čekám než podhoubí poroste povrch a hlavně vroste do dřeva kolíčku. 

Očkovací kolíček hlívy porostlý podhoubím, před aplikací do dřeva 

Takto vypadá obchodní balení kolíčkové sadby hlívy 

V této podobě se sadba dostává k vám, pěstitelům. Kolíčky jsou baleny v recyklované zavařovací sklenici po +/- 150 ks. Přes sklo vidíte na kolíčcích povrchové podhoubí, které mívá různou podobu a hustotu podle druhu houby. O podobě povrchového podhoubí napíšu níže. Vnitřní, vrostlé podhoubí je nejdůležitější, ale to samozřejmě nemůžete vidět. 

Co se děje s kolíčkem po naočkování do dřeva? 

V podstatě totéž co u mne v laboratoři. Vnitřní, vrostlé podhoubí obrazí (regeneruje) a přeroste do dřeva. Dále se rozrůstá, rozkladem dřeva získává živiny, sílí, stává se nezávislým na očkovacím kolíčku až postupně kolonizuje celý špalek nebo pařez. Tato fáze trvá obvykle jeden až dva roky. V některých případech i déle; závisí to na tvrdosti dřeva a jeko velikosti. Tvrdá dřeva (buk, dub) prorůstají podhoubím déle než měkká (bříza, topol, jeřabina...). Podobně velké špalky prorůstají déle než malé.
 

 Očkovací kolíček ve dřevě, podhoubí hlívy obráží a přerůstá do dřeva 

 

Takto vypadá sklenice s hlívovou sadbou po otevření  
A zde to vidíte naživo. Pohled do otevřené sklenice s očkovacími kolíčky. Na první pohled jednolitá hmota podhoubí, ze které začnete dolovat jednotlivé kolíčky. 
  
 Někdy se očkovací kolíčky poškodí. Většinou to ale nevadí.  Kolíčky mají průměr 8 mm a zatlučete-li je do otvoru 8 mm, zákonitě se povrchové podhoubí setře. To je dost drastická operace, při které řada začínajících pěstitelů ztrácí jistou: nezničil jsem sadbu? Připravil jsem tedy malou demonstraci. Vlevo kolíček právě vytažený z lahve před zatlučením, vpravo kolíček ze kterého jsem všechno povrchové podhoubí setřel a důkladně smyl vodou. Zdánlivě mrtvá věc. Tak nějak vypadá kolíček po zatlučení do těsného otvoru.

 Někdy se stane, že při zatloukání se kolíček roztřepí, rozbije a tak jsem ještě přitvrdil a kolíček podélně rozpůlil nožem . 
 Očkovací kolíček hlívy ve zkumavce s vodou  Takže tu máme novou situaci, s jakou se setkává jak očkovací houbový kolíček, tak pěstitel. Všechno povrchové podhoubí je setřeno, kolíček jakoby rozbitý. Ve dřevě byste nic neviděli a tak jsem ho uložil do zkumavky s pár kapkami vody. 
 Už za dva dny se kolíček potahuje čerstvým bílým podhoubím. Už za dva dny se kolíček bělá čerstvým podhoubím, které regenerovalo z vnitřního, vrostlého mycelia. Viz ručně kreslený obrázek výše..
   A toto je vůbec nejlepší - při pozorném pohledu zjistíte, že podhoubí vyráží i z prostředku. To je jasný důkaz, že kolíček je podhoubím opravdu důkladně prorostlý nejen na povrchu, ale i do hloubky. Správně česky "durchem durch". Je to důkaz existence a životaschopnosti vnitřního vrostlého mycelia. Kolíček tedy můžete bez obav natlouct do těsného otvoru, sadbu nezkazíte, podhoubí znovu obrazí. 

 

A jak správně naočkovat dřevo kolíčkovou sadbou? 

Musíte do dřeva vyvrtat otvory o průměru kolíčku, tj. 8mm. Kolíček by měl do dřeva jít ztuha, velmi často mu budete muset pomoci kladivem. Otvory vyvrtejte o 3 až 5mm hlubší než je délka kolíčku a ten dorazte až na dno, měl by být pod povrchem dřeva malinko utopený. Vršek kolíčku by měl být na rozhraní dřeva a kůry. Při očkování se obvykle setře povrchové podhoubí, ale to nevadí (viz pokus výše). Důležité je to mycelium, které je uvnitř kolíčku. Z něho znovu obrazí, z něho se bude rozrůstat.  
 
Kolíček musí být v otvoru těsně ze dvou důvodů: 
 
 1. Chceme, aby kolíček a dřevo byly v těsném kontaktu, aby podhoubí mohlo přerůst. Vyvrtáte-li otvor větší, podhoubí může ve vzduchové mezeře zasychat.
 2. Utopený kolíček zakapete na závěr voskem, viz návody. Voskový špuntík chrání před vysycháním i před škůdci (slimáci, mravenci). Je-li otvor větší, horký vosk může stéct podél kolíčku a podhoubí nejen spálit, ale i izolovat od dřeva. Při těsném kontaktu kolíčku a dřeva to nehrozí a vytvoří se právě jen zátka na povrchu.
 

Kolik kolíčků použít a proč vyrábím balení po 150 ks? 

 Tvorba plodnic nastává až po úplném osídlení dřeva podhoubím. Pro rychlé a úspěšné osídlení je nutné vytvořit co nejvíce ohnisek, ze kterých se podhoubí rozrůstá. Každý jednotlivý kolíček je takovým ohniskem. Určitě si snadno představíte jaký je rozdíl mezi stejným špalkem naočkovaným deseti a nebo padesáti kolíčky. Optimální rozteč kolíčků je 10x10 cm až 15x15 cm. Pro rychlý výpočet spotřeby očkovacích kolíčků jsem pro vás vytvořil tuto tabulku (pro zvětšení klikněte přímo na tabulku).
 
Potřebný počet kolíčků hlívy pro správné naočkování dřeva 
 
 
Důvod proč se v zahraničí (a v ČR pouze v mé firmě) vyrábí a prodávají velká balení po 150 ks je zřejmý. Chcete-li dřevo naočkovat opravdu poctivě a správně a ne stále jen za drahé peníze experimentovat a být zklamáni, pak je musíte dát nahusto. Balení po 16 nebo 20 ks vystačí opravdu jen na "klacík" a to není to pěstování, které by vás mělo zajímat. I přes veškerou péči se může stát, že některé kolíčky se ve dřevě neujmou. Co pak zbyde z malého balení?
 
V ČR se vyskytují malá balení hlavně z toho důvodu, že hobbymarkety chtějí mít očkovací kolíčky na otočných stojanech v hezkých papírových barevných obálkách podobně jako semena rostlin. Vypadá to sice hezky, ale je to poněkud samoúčelné a pro pěstitele nevýhodné. Já si sadby prodávám sám, do hobbymarketů nedodávám a tak se nemusím podřizovat jejich diktátu a mohu vyrábět sadby, se kterými budete mít úspěch.

 

Jaké jsou výhody kolíčkové houbové sadby? 

 • Dřevěný kolíček je tím nepřirozenějším nosičem podhoubí dřevokazných hub.
 • Kolíčková sadba je velice trvanlivá a málo choulostivá. Skladuje-li se v chladničce, je životnost podhoubí až jeden a půl roku. Lze skladovat i při pokojové teplotě, pak je životnost zhruba půl roku.
 • Očkování je málo pracné, nenáročné na nářadí, rychlé, pohodlné a elegantní - viz zde "vyvrtat, zatlouct, zalepit" .
 
 

Jak vypadá povrchové podhoubí nejběžnějších druhů hub? 

Mnoho lidí si ani neuvědomí, že vlastní tělo houby a její podoba po převážnou část roku je vlastně jen podhoubí. Jen po velice krátkou dobu se vytváří plodnice, které jsou od podhoubí tak odlišné jako je odlišná např. jabloň (strom) a jablko (její plod).
Podhoubí různých druhů hub je pak stejně odlišné jako jsou odlišné jejich plodnice.
 1. Hlíva ústřičná a plicní vytváří v obalu husté bílé podhoubí, mnohdy srostlé v jednolitou hmotu. Jak dospívá, dozrává a stárne, vybarvuje se krémově a vytváří se žluté kapky.
 2. Hlíva citronová (žlutá) má rovněž velmi bohaté bílé povrchové podhoubí, které později bývá krémové.
 3. Hlíva růžová (lososová) naopak povrchové podhoubí téměř nevytváří a roste pouze uvnitř kolíčku. Povrch kolíčku bývá jen posetý krémově až růžově zbarvenými bradavičkami.
 4. Reishi má zpočátku bohaté bílé povrchové podhoubí, které se s postupujícím časem potahuje "pokožkou" červenohnědé až fialovohnědé barvy.
 5. Shii-take nemívá až tak příliš husté podhoubí. Kolíčky jsou nejdříve bílé a časem se na nich vytváří "boule", které jsou někdy dost velké. Jak podhoubí zraje, zbarvuje se čokoládově hnědou barvou.
 6. Šupinovka nameko má zpočátku podhoubí bílé, těsně obrůstající kolíčky. Vyzrálé má barvu výrazně žlutou, různých tónů.
 7. Polnička topolová je pro mnoho lidí překvapením. Povrchové podhoubí téměř nevytváří, jen vnitřní, vrostlé. Zato však zbarvuje kolíček až do černa.
 8. Opěnka měnlivá jen nevýrazně porůstá kolíček, který mění barvu na slámově nažloutlou. Povrchové podhoubí je řídké a málo zřetelné.
 9. Ucho jidášovo se trošku podobá hlívě ústřičné. Často tvoří jednolitou hmotu povrchového podhoubí, která časem žloutne až hnědne. Obvykle v obalu vidíme malé "laguny" žluté kapaliny.

 
 

Mohlo by Vás zajímat

  Hlavní nabídka

   
  © Český specialista na sadbu hlívy ústřičné