Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz 

Motto: "Přesně tohle dělejte (a vlastních hub se nedočkáte)!" 

 

 VAROVÁNÍ: Tento článek je výjimečně napsán ironickým až jízlivým slohem. Není to ve zlém úmyslu ani namířeno proti vám. Je tomu tak proto, aby mé sdělení bylo co nejdůraznější, abyste slepé uličky pěstování hub dobře poznali a nevstupovali do nich. Útlocitný čtenář laskavě promine. Bystrý čtenář záměr jistě pochopí.  

Za několik let své práce s myceliem a houbami jsem vypozoroval typické chyby začínajících pěstitelů hlívy. Ty jsou často příčinou pěstebního neúspěchu hned v počátku snažení. Tyto chyby se pravidelně a pozoruhodně často opakují. Přitom pěstování hub není nijak složité a vložené úsilí bývá korunováno úspěchem, pokud se ovšem vyvarujete těch největších volovin. 
 
 
  •  První slepá ulička: Vždy nakupujte sadbu v hobbymarketech, supermarketech, internetových aukcích a u neodborných prodejců.

Kutilské supermarkety, hobbymarkety (obi, baumax...) jsou jedny z mála kamenných prodejen, kde se houbové sadby (zejména kolíčkové) nabízejí. Je proto až s podivem, že zvolily poměrně nešťastnou metodu prodeje. Takovým obchodům totiž více záleží na líbivém obalu, který dobře prodává, než na zachování kvality pěstebního materiálu. Pod hezkými neprůhlednými barevnými papírovými obaly se můžete někdy setkat se sadbou suchou, starou (viděl jsem expiraci až dva roky, což je při skladování bez chlazení jednoduše absurdní) a nebo dokonce i plesnivou. Přitom je paradoxní, že na začátku (tj. od výrobce) jsou tyto sadby vždy ve 100% kondici a životaschopné.
 
Vezměte také v úvahu, že houbové sadby jsou pro tyto velkoobchodníky až "tisící" položkou na skladě, která rozhodně nepatří mezi kasovní trháky. Skladují pak takové sadby v nevhodném prostředí, často velmi dlouho (v teple zavěšené na stojanech, podobně jako semena rostlin).
 
Pro zachování životaschopnosti se podhoubí musí uvést do "zimního spánku", tj. chladit na 2-6°C a chránit před přímým slunečním světlem. I přes tato opatření je doba plné životnosti omezená (kolíčková sadba dobře chlazená max rok a půl, zrnitá sadba max několik týdnů až měsíců). Houbová sadba je zkrátka živý materiál, nelze ji skladovat jako suchá semena rostlin a pro tento supermarketový typ prodeje se příliš nehodí.
 
Sadba hlívy z obi pěstební úspěch drobí! 
 
Nákup sadby na internetových aukčních portálech je rizikový ze dvou důvodů - prodávající nabízejí buď úplný nesmysl a nebo někdy dokonce i kvalitní sadbu (většinou nikoli vlastní výroby, ale od jednoho, dvou výrobců z ČR či Polska), ale bez jakékoli schopnosti konzultace a odborné rady, bez dostatečné osobní zkušenosti s pěstováním hub. Příkladem úplného nesmyslu, který jsem nedávno viděl na aukru, byla nabídka asi 20 ks zrnek (což je jedna polévková lžíce) infikovaných hlívou za cenu celého 0,7 litrového balení. Chcete-li si užít trošku trpké srandy, položte takovým prodejcům (nejlépe telefonicky, protože to nemohou googlovat) pár věcných dotazů.
 
Nákup sadby přímo u výrobce (a nemusí to být nutně u Šavelky - v ČR jsou ještě další dva velmi dobří výrobci kvalitní sadby), to je směrovka která vás vyvede z této slepé uličky.
 
 
  • Druhá slepá ulička: Očkujte suché, shnilé nebo jehličnaté dřevo.

Tato slepá ulička patří k mým nejmilejším, málokdy NEvypěstujete hlívu ústřičnou tak dobře jako když ji naočkujete na smrkový pařez. Prakticky všechny druhy uměle pěstovaných jedlých dřevokazných hub (s čestnou výjimkou václavky) rostou jen na listnatém dřevě. Chcete-li si pěstební neúspěch opravdu zaručit, naočkujte jakýkoli jehličnan.
 
Očkuj hlívu do smrku - žádné houby do krku! 


Vy ostatní, kteří se hub přese všechno dočkat chcete, zapamatujte si tuto tabulku vhodnosti dřevin. V širším měřítku ji najdete ještě v článku Přehled dřevin vhodných pro pěstování hlívy a dalších druhů hub.
 
 
 TABULKA VHODNOSTI DŘEVIN PRO PĚSTOVÁNÍ HLÍVY ÚSTŘIČNÉ(a většiny ostatních hub) 
dřeviny pro pěstování hlívy zcela nevhodné všechny jehličnany, akát, dub, habr, švestka, jasan, hrušeň
dřeviny dobré jabloň, třešeň, olše, jeřabina, lípa
vynikající dřeviny pro pěstování hlívy ořešák, buk, bříza, topol
 
 
 
Často na výstavách musím vyslechnout: "mám takové staré zhnilé peň, tož naň chcu sadit toť tu hlévu". Uvažujte - co způsobuje rozklad, hnilobu dřeva? Jedině houby! Co znamená, že peň je "zhnilé", ještě lépe s dutinou a nejlépe přímo s plodnicemi chorošovitých hub? Ano - hotel je plně obsazen a další hosty nepřijímá, vaše sadba hlívy nemá kam hlavu složit, nenajde životní prostor ani živiny... Zkrátka všechno vybydlely a sežraly choroše. 
 
Zhnilé peň - na hlívu zapomeň! 


Skoro každý ví, že podhoubí i plodnice hub jsou z 90% procent tvořeny vodou. Kde má ale hlíva pro svůj život a růst brát vodu ze špalku pět let starého, který vytáhnete z dřevníku a s velkým očekáváním (marným) naočkujete? 
 
Houby a voda jedno jest! 


Pokud se přece jen rozhodnete tuto slepou uličku opustit a hlívu opravdu vypěstovat, použijte dřevo (špalek, pařez) listnaté, bez hniloby, čerstvé. Po naočkování ho také správně uložte do stínu a vlhka, více viz návody.
 
Jako čerstvé chápeme dřevo právě skácené až zavadlé (do 6 měsíců od skácení).
 
 
  • Třetí slepá ulička: Ignorujte návody na pěstování hub. Pěstujte je jako rostliny.

Houby prostě nejsou rostliny: mají jinou buněčnou stavbu, žijí zcela jinak, jinak získávají živiny, mají jiné nároky na světlo, teplo a hlavně vlhkost, pěstitel jinak zachází s reprodukčním materiálem... Zkuste uplatnit zásady chovu slepic v chovu tropických akvarijních rybek a dosáhnete podobného výsledku jako když budete pěstovat hlívu stejně jako rajčata. Odložte zahrádkářskou myšlenkovou rutinu a přečtěte si návody na pěstování hub, nebo si v této slepé uličce pěstování hub rovnou pronajměte byt.
 
Hlína hlívu hatí! 

Hlívě naprosto stačí k životu lignocelózový substrát (dřevo, sláma) a dost vláhy. Všechno ostatní je navíc a nebývá to ku prospěchu. Nejvíc nesmyslů se obvykle nadělá při pěstování na slámě. Ovšem asi jen proto, že do špalku či pařezu nelze nic přimíchat. Nepřidávejte do slámy ani hnůj ani průmyslová hnojiva, nemíchejte slámu s hlínou. Dále pak nezapichujte očkovací kolíčky do půdy a do kompostu, nejsou to sazeničky a v kompostu jsou stejně bezradné jako křovák v Dubaji (skromná hlíva zvyklá jen na celulózu je v bohatém kompostu plném dusíku a jiných živin opravdu ztracená). Sadbu nijak nenamáčejte a chraňbůh nespařujte (spařuje se sláma, tedy substrát - nikoli sadba). Nejdříve se raději držte návodu a teprve až získáte zkušenosti, zkuste smysluplně experimentovat. 
 
 

Mohlo by Vás zajímat

    Hlavní nabídka

     
    © Český specialista na sadbu hlívy ústřičné