Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz 
 

 TABULKA VHODNOSTI DŘEVIN PRO PĚSTOVÁNÍ HLÍVY ÚSTŘIČNÉ

dřeviny pro pěstování hlívy zcela nevhodné všechny jehličnany, akát, dub, habr, švestka, jasan, hrušeň
dřeviny dobré jabloň, třešeň, olše, jeřabina, lípa
vynikající dřeviny pro pěstování hlívy ořešák, buk, bříza, topol

 

 

Přehled dřevin vhodných pro pěstování dalších druhů hub

 

 1. Hlíva ústřičná roste prakticky na všech listnatých dřevinách včetně ovocných. Vyhněte se veškerým jehličnanům, dubu, akátu, habru, švestce. Méně vhodné jsou jasan, hruška. Nejlepší je použít buk, břízu, ořešák, jabloň, třešeň, topol, olši... Hlíva ústřičná je chladnomilná a plodí na podzim.
 2. Hlívy plicní a žlutá mají rády v podstatě totéž jako hlíva ústřičná. Hlívu růžovou je lépe pěstovat na slámě. Tyto druhy jsou teplomilné a plodí v létě.
 3. Šitake roste v podstatě na všech listnáčích včetně těch velmi tvrdých, které se nehodí pro hlívu - dub, habr, švestka. Prorůstání dřeva podhoubím je však poměrně zdlouhavé, až několik let.
 4. Reishi je vhodné pěstovat na buku a dubu. Jedná se o pomalu rostoucí druh, prorůstání dřeva podhoubím může trvat i několik let.
 5. Václavka jako jediná z pěstovaných hub roste i na smrku. Ale pozor, je to poměrně agresivní parazit a v zahradě může nadělat paseku. U všech ostatních hub na smrk raději hned zapomeňte.
 6. Penízovka sametonohá a šupinovka nameko rostou na podobných dřevinách jako hlíva ústřičná.
 7. Ucho jidášovo preferuje téměř bez výhrad černý bez.
 8. Korálovec ježatý a maitake pěstujte obvykle na buku.
 
 
 
Dobrá rada nad zlato:
"Na čem hlívu pěstovat? Buk je akorát!"  

 
Pokud si nejste jisti, které dřevo se pro pěstování právě té Vaší houby nejlépe hodí, bukem nic nezkazíte. Jeho dřevo je zcela univerzální a v podstatě všechny houby ho mají rády.
 
 
 
 

Mohlo by Vás zajímat

  Hlavní nabídka

   
  © Český specialista na sadbu hlívy ústřičné