Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz 

Existuje celá řada očkovacích a pěstebních postupů pro pěstování hlívy na dřevě. Jejich podstata je vždy stále stejná - dostat podhoubí hlívy (sadbu) do dřeva tak, aby se mohlo do dřeva rozrůstat. Uvádím právě ty postupy, které se v praxi osvědčily a přinášejí úrodu hlívy. 


Obstarejte si listnatý špalek o průměru alespoň 20 cm. Délka není vlastně důležitá, ale většinou se dřevo krátí na 50 cm (to abyste mohli se špalkem dobře manipulovat a moc se nedřeli). Dobře se také hodí pařez. Zvolte dřevo spíše čerstvější, čímž myslím nanejvýš jeden rok staré. Nepoužívejte dřevo staré, suché, nahnilé nebo bez kůry. Špalek namočte na dva dny do vody ať se pořádně nasaje. Podhoubí to ocení - nemusí se trápit v suchém dřevě a rychleji a lépe se rozrůstá. Pařezy se máčet nemusí, většinou jsou od zeminy vlhké dost. V některých návodech se píše o nutnosti ponechat dřevo 3 měsíce odležet. Já tomu nepřikládám velký význam. Mé zkušenosti potvrzují, že hlíva roste bez problémů i na dřevě čerstvě pokáceném. Některé houby jsou vybíravé ohledně druhu dřeva, hlíva ústřičná a většina ostatních však ne. Vhodné a nevhodné dřeviny jsou doporučeny přímo v samostatném článku. 

 
  • METODA "TŘÍ KROKŮ" - moderní, elegantní a pracovně nenáročná metoda pěstování hlívy pomocí kolíčkové sadby 

Použijte kolíčkovou sadbu. Připravte si vrtačku, vrták 8 mm, kladívko a obyčejnou svíčku. Vyvrtejte do dřeva otvory o průměru 8 mm. Hloubka bude o 3-5 mm větší než je délka očkovacího kolíčku. Kolíčky z mé výroby mají obvykle délku 25 nebo 35 mm. Očkujte po celém povrchu dřeva. Tedy i na té straně, která se nakonec ocitne pod zemí. Obvykle se vrtá z boku, přes kůru. Vzdálenost otvorů by měla být 10 až 15 cm. Rozhodně není potřeba rozteče měřit. Jde hlavně o to, aby byly dírky po povrchu špalku rozmístěny rovnoměrně. Očkovací kolíčky opatrně zatlučte až na dno vyvrtaných otvorů, měly by být "utopené". Zapalte obyčejnou svíčku a kolíčky zakapejte voskem (skutečně nemusíte shánět žádné speciální prostředky pro zalepení kolíčku; obyčejná svíčka je nejlevnější a nejdostupnější řešení). Teď se vyplatí, že jsou kolíčky pod povrchem - vznikne hezký voskový špuntík. Ten je důležitý, protože chrání podhoubí před vyschnutím a škodlivou havětí. Očkujete-li pařez, dírky pro kolíčky vrtejte ze severní strany co nejníž u země.  
  
 
Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek.
Pěstování hlívy na dřevě; metoda "TŘÍ KROKŮ" je moderní a snadno proveditelná 
 
 
Zde vidíte bukový špalek vzorně naočkovaný pomocí očkovacích kolíčků. Všimněte si, že kolíky jsou ve dřevě pravidelně a nahusto. Dále si povšimněte, že plodnice obvykle nevyrůstají přímo z očkovacích kolíčků (za fotografii děkuji Tomáši Bohočíkovi). 
 
Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek.  
Hlíva ústřičná - vzorně naočkovaný a uložený bukový špalek  
 
 
 
  • METODA "POD POKLIČKU" - tradiční očkování dřeva pomocí zrnité sadby hlívy 

Použijete klasickou zrnitou sadbu. Připravte si motorovou pilu, kladivo, hřebík, nějakou fólii nebo lepící pásku (izolepu). Odřízněte z kraje špalku asi 5 cm tlustou pokličku. Sadbu rozmělněte na menší hrudky a rozprostřete na řeznou plochu. Nesnažte se rozmělnit sadbu "do mrtě", na jednotlivá zrnka. Hrudky jsou mnohem lepší, podhoubí lépe regeneruje a obráží (v jednotě je síla - to věděl už kníže Svatopluk). Pokud jste po odřezání pokličky ještě špalek křížemkrážem "poškrábali" motorovou pilou, sadba těsněji přilne k povrchu dřeva a to je jen dobře. Přiklopte zpátky pokličku a přitlučte ji hřebíkem. Řeznou spáru obalte fólií nebo lepící páskou, zabráníte tak vysychání sadby. Špalek touto metodou můžete očkovat z jedné nebo z obou stran. 

 

 

Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek.  
Pěstování hlívy na dřevě, metoda "POD POKLIČKU" - klasická metoda očkování pomocí zrnité sadby  

 
  • METODA "KLÍNKOVÁ" - vhodná pro vyšší pařezy, očkování pomocí zrnité sadby hlívy 

 
Chcete-li pomocí klasické zrnité sadby očkovat vyšší pařez, kde by jedna horní poklička byla málo, velmi dobře se uplatní metoda "pod klínek". Vyřízněte klínek (jako když se kácí strom), vložte sadbu a uzavřete ji vyříznutým dřevem. Doporučuji pak celý pařez zajistit proti vyschnutí sadby igelitovým pytlem nebo stahovací fólií. Velmi dobře je to vidět na tomto snímku (děkuji za něj panu Letému). 
Pro zobrazení ve větší velikosti klikněte na obrázek

Hlíva naočkovaná "pod klínek" - vhodná metoda pro vyšší pařezy 
 
  • METODA "SEKYRKOVÁ" - nouzová metoda očkovaní dřeva zrnitou sadbou hlívy 

Nemáte ani vrtačku ani motorovou pilu? Tak si připravte sekyru, drát či provaz a fólii. Rozštípněte špalek na dvě poloviny, mezi ně nasypte zrnitou sadbu , zase je k sobě připevněte drátem a spáru obalte fólií nebo páskou. 


 
 
Je naočkováno a můžete špalek uložit k prorůstání podhoubím. Najděte si místo, kde je stín a vlhko (pod keři, v živém plotu, na severní straně domu, za kůlnou...). Špalek zakopejte polovinou do země. Někdo dává špalky nastojato, někdo naležato. Podle mne je to vlastně jedno. Trvalý kontakt se zeminou zajistí špalku vláhu, kterou tolik potřebuje potřebuje podhoubí k životu.  Je také možné po naočkování špalky zhruba na jeden až dva měsíce uložit do neprodyšného pytle. Urychlíte tím prorůstání podhoubí a lépe ho ochráníte před vyschnutím.  
 

Teď na špalek nejméně na rok zapomeňte. V témže roce se dočkáte hub zřídka, snad jen na měkkých dřevinách jako je bříza či topol. Včas naočkované špalky hlívy i většiny ostatních hub bez problémů přezimují venku. Většinou k přezimování nepotřebují speciální ochranu, ale pokud vám to nedá, zazimujte je podobně jako růže - chvojím, slámou, listím... 
 
Výhodou pěstování hlívy na dřevě je, že hub se dočkáte řadu let po sobě. Tvrdá dřeva plodí déle než měkká; větší špalky plodí více let než malé. Nevýhodou je, že dlouho trvá než se dočkáte první úrody (nejméně rok).  

 

 

 
 

Mohlo by Vás zajímat

    Hlavní nabídka

     
    © Český specialista na sadbu hlívy ústřičné