Existuje celá řada očkovacích a pěstebních postupů pro pěstování hlívy na dřevě. Jejich podstata je vždy stále stejná - dostat podhoubí hlívy (sadbu) do dřeva tak, aby se mohlo do dřeva rozrůstat. Uvádím právě ty postupy, které se v praxi osvědčily a přinášejí úrodu hlívy.
Obstarejte si listnatý špalek o průměru alespoň 20 cm. Délka není vlastně důležitá, ale většinou se dřevo krátí na 50 cm (to abyste mohli se špalkem dobře manipulovat a moc se nedřeli). Dobře se také hodí pařez. Zvolte dřevo spíše čerstvější, čímž myslím nanejvýš jeden rok staré. Nepoužívejte dřevo staré, suché, nahnilé nebo bez kůry. Špalek namočte na dva dny do vody ať se pořádně nasaje. Podhoubí to ocení - nemusí se trápit v suchém dřevě a rychleji a lépe se rozrůstá. Pařezy se máčet nemusí, většinou jsou od zeminy vlhké dost. V některých návodech se píše o nutnosti ponechat dřevo 3 měsíce odležet. Já tomu nepřikládám velký význam. Mé zkušenosti potvrzují, že hlíva roste bez problémů i na dřevě čerstvě pokáceném. Některé houby jsou vybíravé ohledně druhu dřeva, hlíva ústřičná a většina ostatních však ne. Vhodné a nevhodné dřeviny jsou doporučeny přímo v samostatném článku.
METODA "TŘÍ KROKŮ" - moderní, elegantní a pracovně nenáročná metoda pěstování hlívy pomocí kolíčkové sadby
METODA "POD POKLIČKU" - tradiční očkování dřeva pomocí zrnité sadby hlívy
Použijete klasickou zrnitou sadbu. Připravte si motorovou pilu, kladivo, hřebík, nějakou fólii nebo lepící pásku (izolepu). Odřízněte z kraje špalku asi 5 cm tlustou pokličku. Sadbu rozmělněte na menší hrudky a rozprostřete na řeznou plochu. Nesnažte se rozmělnit sadbu "do mrtě", na jednotlivá zrnka. Hrudky jsou mnohem lepší, podhoubí lépe regeneruje a obráží (v jednotě je síla - to věděl už kníže Svatopluk). Pokud jste po odřezání pokličky ještě špalek křížemkrážem "poškrábali" motorovou pilou, sadba těsněji přilne k povrchu dřeva a to je jen dobře. Přiklopte zpátky pokličku a přitlučte ji hřebíkem. Řeznou spáru obalte fólií nebo lepící páskou, zabráníte tak vysychání sadby. Špalek touto metodou můžete očkovat z jedné nebo z obou stran.
METODA "KLÍNKOVÁ" - vhodná pro vyšší pařezy, očkování pomocí zrnité sadby hlívy
METODA "SEKYRKOVÁ" - nouzová metoda očkovaní dřeva zrnitou sadbou hlívy
Nemáte ani vrtačku ani motorovou pilu? Tak si připravte sekyru, drát či provaz a fólii. Rozštípněte špalek na dvě poloviny, mezi ně nasypte zrnitou sadbu , zase je k sobě připevněte drátem a spáru obalte fólií nebo páskou.
Teď na špalek nejméně na rok zapomeňte. V témže roce se dočkáte hub zřídka, snad jen na měkkých dřevinách jako je bříza či topol. Včas naočkované špalky hlívy i většiny ostatních hub bez problémů přezimují venku. Většinou k přezimování nepotřebují speciální ochranu, ale pokud vám to nedá, zazimujte je podobně jako růže - chvojím, slámou, listím...