http://hliva-hliva.cz/
 
Rychlé vyhledávání

Facebook
Sdílet


Vážení návštěvníci, oblíbený houbařský eshop se převléká do modernějšího kabátu. Buďte prosím tak laskavi a své objednávky podávejte už v novém eshopu   

www.planetahub.cz  

Na stávající stránce www.hliva-hliva.cz můžete nadále cokoli prohlížet, nebudu ji zatím úplně rušit.

Do nového vás srdečně zve Vlastimil Šavelka, houbař 
 

Navigace: Český specialista na sadbu hlívy ústřičné -> Klíč k výběru sadbyVážení návštěvníci, oblíbený houbařský eshop se převléká do modernějšího kabátu. Buďte prosím tak laskavi a své objednávky podávejte už v novém eshopu   

www.planetahub.cz  

Na stávající stránce www.hliva-hliva.cz můžete nadále cokoli prohlížet, nebudu ji zatím úplně rušit.

Do nového vás srdečně zve Vlastimil Šavelka, houbař 
 

Jak vybrat správný druh sadby pro pěstování hlívy?

 

 

Rozeznáváme dva základní druhy sadby - kolíčkovou a zrnitou. Pohleďte doleva na okrově zbarvenou tabulku. Vidíte je tam? Každá má své vlastní určení a vlastnosti. V okrové tabulce se po rozkliknutí můžete s těmito vlastnostmi sadeb seznámit podrobněji. V určitých případech je lze zaměnit (např. očkování dřeva kolíčky nebo zrnitou sadbou; v tom případě se rozhodujte jen podle toho jaké máte nářadí a jak jste zruční). V jiných případech se záměna nevyplatí (např. očkování slámy pomocí zrnité sadby je nesrovnatelně lepší než pomocí kolíčků).

Každý druh sadby má své výhody - kolíčková je velmi elegantní a moderní, snadno se s ní pracuje (i pro houbařky žádný problém). Kolíčková sadba je dost trvanlivá, chlazená vydrží až rok a půl. Objemová sadba zase představuje železnou klasiku - preferují ji lidé, kteří se s pěstováním hub seznamovali koncem 20. století. Zrnitá sadba je choulostivější a méně trvanlivá. Při pěstování na dřevě je očkovací postup s použitím zrnité sadby možná pracnější, ale sadba trošku rychleji vrůstá do dřeva.

 

 Klíč k výběru houbové sadby 

 
 • Chci pěstovat na tomto materiálu:
  • Sláma nebo štěpky = jednoznačně zrnitá sadba
  • Dřevo:
   • To dřevo je pařez nebo stojící strom = kolíčková sadba .
   • Je to samostatný špalek, poleno = spíše kolíčková sadba. Lze použít i zrnitá sadba, rozhodněte podle nářadí nebo pracnosti.
 
 
 • Očkování dřeva podle pracnosti a šikovnosti pěstitele:
  • Chci očkovat elegantně, moderně, rychle = kolíčková sadba (metoda snadná i pro ženy pěstitelky)
  • Práce, motorové pily a sekyry se nelekám = zrnitá sadba
 

 


Poslední navštívené zboží
 • Doposud jste žádné zboží nenavštívili.