Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz 

Od začátku mého vlastního pěstování hlívy v roce 2009 mne provází jedna neodbytná, ale hezká představa. Připravovat si přímo v terénu vlastní hlívová místečka. Procházet krajinou a přitom očkovat pařezy. Chystat si na řadu let plácky s hlívou, o kterých bych věděl jen já sám. S běžnými druhy houbové sadby (zrnitou a kolíčkovou) to však nebylo možné. Vláčet se lesem a křovinami s pilou, zrnitou sadbou a řezat pokličky? Nebo nosit akuvrtačku a kolíčkovou sadbu? Jak v terénu na pařezech zavoskovat kolíčky ve vyvrtaných otvorech? Bylo to tak těžkopádné...


Uplynula řada let, vyrobil jsem mezitím pro vás spousty dobré houbové sadby, posbíral při tom nesčetně zkušeností, naučil se rozumět životu podhoubí hlívy. Nakonec jsem vymyslel a vyrobil vlastní speciální sadbu hlívy, se kterou je má představa uskutečnitelná.

HOUBOVÉ PATRONY ! 
 
Novinka roku 2016: HOUBOVÉ PATRONY pro snadné naočkování dřeva hlívou přímo v terénu i na zahradách    Všechny potřeby k očkování hlívovými patronami se vejdou do kapes houbařské vesty - kelímek s houbovými patronami, nůž a kolečko izolepy.

Všechny potřeby k očkování se vejdou do malinkého zavazadla nebo kapes houbařské vesty - kelímek s houbovými patronami, nůž a kolečko izolepy.

Vlastní očkování hlívou je rychlé, čisté a elegantní. Jediným tahem nože se nařízne kůra až na dřevo a odkloní. Vznikne kapsička, do které se vloží hlívová patrona. Je velmi důležité, aby houbová patrona měla přímý kontakt se dřevem. Zbývá kapsičku citlivě zaklopit a obtočit lepící páskou. Takto lze očkovat čerstvé listnaté pařezy přímo v terénu. To by s klasickou zrnitou sadbou nebo očkovacími kolíčky nebylo vůbec snadné.
 
Kapsička v kůře pařezu pro naočkování hlívy  Zalepená hlívová patrona na pařezu
 
 

V této metodě spatřuji několik zásadních výhod:

1) Očkovací postup je snadný a rychlý.
2) Čerstvé pařezy samovolně zásobují podhoubí vláhou.
3) Metoda je použitelná přímo v terénu, ale i v zahradách.

Podotýkám, že takto se očkují jen listnaté dřeviny v průběhu vegetační sezóny - zhruba od května do září.


   

Další způsoby použití houbových patron

 
 
  • Přibíjení houbových patron na kůru - vhodné pro dlouhé kusy dřeva, vysoké pařezy, dřevo s hrubou kůrou

Na špalku listnatého dřeva nejdříve narušte kůru, např. pomocí sekery. Opakovaně zasekávejte sekeru tak, abyste prorazili kůru až na dřevo. Dřevo bude životním prostorem i potravou pro podhoubí. Zasekávat můžete poměrně nahusto. Dávejte pozor, aby se kůra neodloupla.

Pak opatrně a s citem přibijte tenkým hřebíčkem (kolářským nebo hřebíčkem na palubky) houbové patrony rovnoměrně po celém povrchu dřeva v pravidelné rozteči 10x10 až 15x15 cm. Snažte se, aby patrona byla přibita přímo na záseku v kůře. To je hodně důležité. Podhoubí totiž nedokáže prorůst přes kůru. Štěrbina po sekeře je taková branka, kterou podhoubí z patrony proroste ke dřevu. Poté obalte špalek balicí fólií nebo jakýmkoli jiným neprodyšným materiálem, abyste zabránili vysychání mycelia.
 
Dřevo naočkované speciální sadbou hlívy (houbovými patronami) zabalte na 4-6 týdnů do fólie

 Kolem každé houbové patrony udělejte hřebíkem nebo špičkou nože do fólie zhruba 4 otvory ve vzdálenosti cca 1 cm. To aby podhoubí mohlo trošku dýchat.

 
   
 
  • Přibíjení houbových patron na čelo špalku

Kratší špalek listnatého dřeva (doporučení ohledně druhu dřeva naleznete v článku Přehled vhodných dřevin pro pěstování hub) namočte na jeden až dva dny do vody. To aby podhoubí mělo usnadněný růst. V suchém dřevu se totiž podhoubí rozrůstá velmi špatně nebo vůbec. Jednu houbovou patronu za druhou odlupujte ze svazku a tenkým hřebíčkem přitlučte (s citem - ať houbovou patronu nerozdrtíte) po obvodu řezné plochy. Snažte se, aby patrona byla přibita na spáře mezi dřevem a kůrou. Obalte fólií, udělejte dýchací otvory - viz výše.
 
Detail přibití hlívové očkovací patrony na špalek. Nepřitloukejte patronu úplně "na krev". Jakmile byste kladívkem vymáčkli z patrony vodu, není to dobře. Měla by hezky přiléhat ke dřevu, ale nemá být rozmáčknutá.
 
Fólii sejměte ze dřeva na začátku podzimu (cca začátkem října) a zakopejte špalek polovinou do země na stinné a vlhké místo. Někdo dává špalky nastojato, někdo naležato. Podle mne je to vlastně jedno. Kontakt se zeminou zajistí hlívě vláhu, kterou tolik potřebuje potřebuje k životu.Podhoubí hlívy naočkované pomocí houbových patron se rozrůstá trošku jinak než jste zvyklí. Neroztahuje se tolik po povrchu, ale vrůstá zásekem pod patronou rovnou do dřeva. Zhruba po dvou měsících je po odklopení kůry ze záseku pozorovatelné, jak se mycelium rozrůstá a "táhne" do dřeva.
 
Co se děje pod patronou po dvou měsících od naočkování? Záseky jsou "vrátka", kterými podhoubí hlívy pronikne ke dřevu.    Po odklopení kůry je patrné, že podhoubí hlívy se z houbové patrony rozrostlo a táhne do dřeva

Detailní pohled na podhoubí hlívy, které se z houbové patrony rozrůstá do dřeva
 

 

 

   

 

Značky:

 
 
 
 
 

Mohlo by Vás zajímat

    Hlavní nabídka

     
    © Český specialista na sadbu hlívy ústřičné