Tyto stránky vlastní houbař a výrobce nejlepší hlívové sadby v ČR Ing. Vlastimil Šavelka. Web je studijní, hlívovou sadbu zde nelze koupit. Šavelkovu hlívovou sadbu lze objednat pouze a jedině v eshopu www.planetahub.cz 

Tyto řádky věnuji zejména začínajícím zájemcům o pěstování hlívy. Vzpomínám si na své vlastní začátky - NEJISTOTA. Ta pramení z toho, že v knihách a na internetu je tak mnoho informací, že se v nich člověk těžko vyzná. Těžko se rozliší co je a co není podstatné. Sesbíral jsem postupem času ty nejčastější dotazy k pěstování hlívy a dalších hub a pokusil se na ně srozumitelně odpovědět. 

 
 • Jakou houbu doporučujete pro začátečníky? Není pěstování hub příliš složité?

Není to složité, hlavu vzhůru a s odvahou do toho. Pro začátek bych doporučil některou z hlív, nejlépe ústřičnou nebo plicní. Lze je snadno pěstovat tou nejjednodušší metodou - na dřevě v zahradě. Návod na tomto odkazu. Hlíva je nenáročná a mrazuvzdorná, roste na celé řadě dřevin a moc si nevybírá, vypěstované houby nemůžete s ničím zaměnit, sadba je snadno dostupná.
 
 • Kolik hub mi ze zakoupené sadby vyroste?

To je velmi častá otázka. Uvědomte si, že sadba je pouze nosič podhoubí, který má jediný úkol - dostat podhoubí do dřeva, slámy, pilin... Ze sadby se podhoubí rozrůstá do tohoto substrátu, odtud čerpá živiny. Podhoubí se postupně stává úplně nezávislým na původní sadbě. Výnos tedy není závislý na sadbě, ale právě na množství živin v substrátu. Obecně můžeme říci, že např. velké špalky tvrdých dřevin mají větší výnos než malé špalky měkkých dřevin.
 
 • Mám si koupit kolíčkovou a nebo zrnitou sadbu hub?

Záleží na tom jaký materiál chcete očkovat (sláma x dřevo), jaké máte nářadí (vrtačka x motorová pila x skoro žádné nářadí) a také jak jste šikovní. Viz návody tomto odkazu. 
 
 • Kolik houbové sadby si mám koupit?

Napíši několik praktických příkladů podle nichž budete moci snadno odhadnout potřebné množství sadby.
 1. 0,7 litrové balení zrnité sadby hlívy vystačí na cca 10 až 15 kg mokré slámy.
 2. 0,7 litrové balení téže sadby postačí na naočkování tří až čtyř špalků (metodou "pod pokličku") o průměru kolem 30cm a délce do půl metru
 3. jedno balení kolíčkové sadby (150 ks očkovacích kolíčků) vystačí na... Klikněte na odkaz Tabulka spotřeby očkovacích kolíčků 
 
 • Před měsícem jsem očkoval dřevo. Kdy už mi ty houby porostou?

Při pěstování na dřevě se prvních plodnic dočkáte obvykle nejdříve po roce. Na slámě houby plodí už za dva, tři měsíce. Rozlišujte metodu pěstování intenzivní (sláma uvnitř = více práce, rychlá sezónní úroda) a extenzivní (dřevo venku = méně práce, menší a vytrvalý výnos po řadu let).
 

 • Roste hlíva na na ovocných stromech? Mám jabloň a třešeň.

Ano, roste prakticky na všech ovocných stromech. Vyhněte se však hrušni a švestce, které mají velmi tvrdé dřevo a podhoubí jím prorůstá jen velmi pomalu. Další nevhodné dřeviny (pro hlívu) jsou veškeré jehličnany, dub a akát. Na tomto odkazu čtěte Kompletní přehled vhodných a nevhodných dřevin.
 
 •  Přezimují naočkované špalky nebo mi zmrznou?

Hlíva přezimuje i v nejtužších zimách bez problémů a bez zvláštních opatření. Plně mrazuvzdorná je také např. penízovka sametonohá a ucho jidášovo. Šitake a další druhy hub obvykle nevymrzají, ale je lepší špalky na zimu zakrýt slámou, chvojím, listovkou... Platí zásada "čím později směrem k podzimu očkujeme, tím náchylnější je houba ke zmrznutí". K tomuto tématu jsem zpracoval názornou tabulku, která je na tomto odkazu.
 
 • Někde se píše, že dřevo pro pěstování by mělo být čerstvé. Jinde jsem se dočetl, že by mělo být zavadlé. Jak je to tedy?

Mám osobní zkušenost že dřevo může být i zcela čerstvé, může to být dokonce i stojící živý strom. V přírodě naprosto běžně nacházím hlívu např. v alejích podle silnic na živých stromech. Odpočinek dřeva před očkováním sice neuškodí, ale není to klíčová podmínka úspěchu. Podle mne se jedná o dlouhodobě tradovaný a v literatuře do nekonečna opakovaný mýtus. 

 

 • Mám tmavý sklep. Jaké houby v něm mohu pěstovat?

Jen žampiony, případně límcovku obří. Všechny ostatní druhy jedlých hub potřebují světlo. Stačí rozptýlené, ale být MUSÍ. Houby nepotřebjí světlo ke své výživě (neprobíhá v nich fotosyntéza jako v rostlinách), ale ke správné tvorbě plodnic. Pro lepší zapamatování si představme člověka - také nepotřebuje světlo ke své výživě (nefotosyntetizuje), ale trvale být ve tmě nemůže. Jedině žampiony a límcovka jsou pověstnou výjimkou potvrzující pravidlo.
 
 • Píšete, že očkovací kolíčky se mají ve dřevě zalepit. Kde mám sehnat nějaký speciální vosk? Je vhodný štěpařský?

Ohledně vosku není třeba dělat žádnou vědu. Jeho jediným úkolem je chránit podhoubí v počáteční fázi růstu před vyschnutí. Nemusíte používat speciální vosk, stačí ten obyčejný - ze svíčky. Kolíčky prostě malinko "utopte" pod povrch dřeva (cca 3-5mm), zapalte obyčejnou svíčku a kolíček důkladně zakapejte. Měl by nad ním vzniknout takový špuntík. Štěpařský raději nepoužívejte, nebo jen ten bez fungicidní přísady. Ta by podhoubí zahubila.
 
 • Od předloňska mám jedno balení hlívové sadby. Mohu to ještě použít?

Spíše ne, např. kolíčková sadba hub si udržuje dobrou životaschopnost max rok, zrnitá jen několik týdnů až měsíců. Se starou sadbou hlívy nebudete mít úspěch.
 
 • Je možné pěstovat na jednom špalku dva druhy hub?

V přírodě to sice vidíme, ale nedoporučuji. Houby si budou konkurovat a zbytečně se vysilovat. My naopak potřebujeme podhoubí silné. Platí zásada "jedna houba, jeden špalek".
 
 •  Lze pěstovat hlívu na štěpkách z ovocných stromů?

Ano, štěpky jsou výborný substrát. Je potřeba je před naočkováním propařit jako slámu, viz návod zde. Výhoda štěpek spočívá v tom, že úrody se dočkáte rychleji než na dřevě, ale plodí déle než sláma.
 

 • V zahradě mám uložené naočkované špalky. Může mi hlíva napadnout ostatní stromy na zahradě?

Jehličnany nenapadne v žádném případě. Dbejte na to ať se naočkovaný špalek nedotýká kmene nebo kořenů listnatých stromů. Stačí špalek vzdálit od listnáčů zhruba na metr a nic se nestane.
 • Chci pěstovat hlívu v krytých prostorách, ve stodole. Mám strach, že mi napadne trámy.

Obavy rozhodně nejsou na místě a to ze dvou důvodů: hlíva roste jen na listnatém dřevě a potřebuje k růstu vlhké dřevo. Předpokládám, že trámy ve stodole budou smrkové a suché.

 

 
 
 

Mohlo by Vás zajímat

  Hlavní nabídka

   
  © Český specialista na sadbu hlívy ústřičné